Jednym z głównych problemów pojawiających się w relacjach biznesowych są opóźnienia lub brak płatności. Opóźnienia lub brak płatności faktur nie tylko mogą spowodować utratę tzw. cash flow (płynność finansowa), ale również spowodować przerwanie, czy pogorszenie relacji biznesowych. Co możesz zrobić, aby odzyskać swoje pieniądze skutecznie i szybko? Jak działać, aby relacje z Twoim kontrahentem były przejrzyste i oparte na wzajemnym zaufaniu? Jakie działania będą odpowiednie, by odzyskać należne Tobie pieniądze? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Prewindykacja – skuteczna o ile konsekwentna.

            Istnieje wiele narzędzi pozwalających na odzyskanie należnych Tobie pieniędzy. Można je podzielić na polubowne (czyli siadamy przy jednym stole i negocjujemy rozwiązanie) oraz na takie, przy których konieczna będzie pomoc sądu. Instrumentem miękkim jest tzw. prewindykacja, czyli zwykłe przypomnienie kontrahentowi o zaleganiu z płatnością. Może ono mieć formę rozmowy telefonicznej, wymiany korespondencji e-mail lub pisma wysłanego drogą pocztową.

„Wbrew pozorom jest to bardzo skuteczna forma odzyskiwania należności. Jej efektywność zależy od konsekwencji i częstym stosowaniu przypomnień.  Zdarza się, że prewindykacja nie jest stosowana w praktyce w obawie przed pretensjami ze strony kontrahenta, jednak nie należy myśleć w ten sposób. Dobrze jest również stopniowanie „siły” przypomnień o płatności.”

Pierwsze wezwanie może mieć charakter zwykłego przypomnienia o płatności, a każde kolejne może być bardziej zdecydowane, a w skrajnych przypadkach może zawierać zagrożenie zerwania współpracy, podjęcia kroków prawnych, wpisania dłużnika do Krajowego Rejestru Długów itp. Treść i częstotliwość przypomnień zależy od relacji biznesowych, charakteru klienta, wysokości długu itp.

Rozmowa windykacyjna – dobierz argumenty.

Celem rozmowy windykacyjnej jest przekonanie kontrahenta do zapłaty bez ingerencji sądu. Jest to mocniejszy środek nacisku niż zwykłe upomnienie. Zwykle powinieneś stosować ten środek, jeżeli zwykła prewindykacja nie przyniosła rezultatu.  Rozmowa rozpoczyna się od nawiązania kontaktu z dłużnikiem, a następnie przechodzi w rozmowę na temat warunków spłaty zadłużenia.

„Negocjujesz ze swoim dłużnikiem i musisz dobrze dobrać argumenty. Być może Twój kontrahent właśnie znalazł się w trudnej sytuacji i Twojego wsparcia w trudnej chwili długo nie zapomni? Być może Twój kontrahent nie chce zapłacić, ponieważ kwestionuje wykonanie usługi?”

Rozmowa windykacyjna pomoże Tobie zrozumieć przyczynę zaległości.   Dobrze przeprowadzona rozmowa windykacyjna nie zaostrza konfliktu z Twoim kontrahentem a czasem pozwala nawet na odbudowanie czy umocnienie relacji biznesowych.

Przedsądowe wezwanie do zapłaty – i co dalej?.

Jeśli powyższe działania nie przyniosą oczekiwanego efektu można wystosować do dłużnika przedsądowe wezwanie do zapłaty. W takim piśmie należy wskazać na osobę dłużnika, kwotę zadłużenia i podstawy, z jakiej ona wynika, termin płatności oraz wezwanie do uregulowania płatności. Porządne wezwanie do zapłaty nie może obejść się również bez wskazania konsekwencji braku zapłaty. Jeżeli przedsądowe wezwanie nie przyniesie oczekiwanego efektu zwykle trzeba iść do sądu.

Twarda windykacja – sąd.  

Twarda windykacja może kojarzyć się z czymś nielegalnym. W naszym wpisie jest to po prostu odzyskanie należności na drodze sądowej. Zwykle znajdzie zastosowanie, gdy inne polubowne sposoby nie przyniosły skutku. Obejmuje ona kilka etapów, na które składają się:

  • Wytoczenie powództwa – polega na wniesieniu pozwu o zapłatę do właściwego sądu.
  • Nakaz zapłaty – jest to wniosek składany najczęściej w pozwie o zapłatę. Jest stosowany w celu wydania nakazu zapłaty na rzecz wierzyciela. Określa dłużnikowi termin i wysokość zapłaty zobowiązania.
  • Sprzeciw lub zarzuty – jest środkiem przysługującym dłużnikowi po wydaniu nakazu zapłaty, jeśli się z nim nie zgadza.
  • Rozprawa – odbywa się w momencie zaskarżenia nakazu zapłaty.
  • Uzyskanie klauzuli wykonalności – po uzyskaniu prawomocności nakazu zapłat lub wyroku w przypadku przeprowadzenia rozprawy, wierzyciel może żądać nadania pismu klauzuli wykonalności. Jej uzyskanie stanowi podstawę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego (egzekucja).
  • Egzekucja – uzyskanie klauzuli wykonalności daje możliwość skierowania sprawy do komornika, którego zadaniem będzie zajęcia majątku dłużnika i oddanie kwoty wskazanej w nakazie zapłaty wierzycielowi.

Skuteczna windykacja to z pewnością wielka sztuka dobrze jest skorzystać z usług fachowców przy odzyskiwaniu długów. 

Wojciech Młocek

Wojciech Młocek - radca prawny i kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny. Partner w KMM Legal.